W Hufcu Pracy w Elblągu rozpoczęły się przygotowania do stażu zagranicznego "Inwestycja w przyszłość - droga do kariery". Grupa 9 fryzjerów będzie pogłębiała i poszerzała swoją wiedzę i umiejętności w hiszpańskiej Ubedzie. Młodzież odbyła już zajęcia z przygotowania kulturowego oraz z doradcą zawodowym. Obecnie trwa realizacja kursu języka hiszpańskiego 70h/ osobę. 

Projekt realizowany jest przy współpracy Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu. Młodzież jest bardzo zadowolona i chętnie uczestniczy w projektach. 

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym województwie zajęcia z języka hiszpańskiego do końca marca odbywają się tylko we wtorki.

Na pierwszych lekcjach uczniowie poznawali słówka związane z fryzjerstwem, liczby i zwroty dnia codziennego:

1. Buenos días. = Dzień dobry.
Jeśli znajdziesz się w Hiszpanii, pamiętaj, by mówić „cześć” każdego ranka, ponieważ Hiszpanie są naprawdę towarzyscy. „Dzień dobry” w języku hiszpańskim to „Buenos Dias”. etc.

Czy wiesz, że...?

Mimo że język łaciński ma ogromny wpływ na język hiszpański, istnieje również inny zaskakujący język mający ważny wkład: arabski. Dokładniej mówiąc, 8% języka hiszpańskiego wywodzi się z arabskiego. Dzieje się tak głównie dlatego, że muzułmanie rządzili Półwyspem Iberyjskim od ponad 700 lat, począwszy od roku 711. Przykładem słowa pochodzącego z arabskiego jest „almohada”, co oznacza „poduszkę”.
Innym interesującym faktem jest to, że hiszpański jest jednym z najbardziej fonetycznych języków świata. Oznacza to, że wiedząc, ja zapisywane jest słowo, istnieje większa szansa na prawidłowe wymówienie tego słowa. Z drugiej strony, znając wymowę hiszpańskiego wyrażenia, będziesz mieć trudności ze zrozumieniem, jak je napisać. Oczywiście nowe słowa, które weszły do języka hiszpańskiego, pod wpływem języków obcych, takich jak angielski lub francuski, stanowią wyjątek od powyższej reguły ("pl.mondly.com").