Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim wypada w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 19.04. Jednym z nieodłącznych elementów tego dnia są żółte żonkile. Co te kwiaty mają właściwie symbolizować?
Akcja Żółte Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żółte żonkile, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.
Kim był Marek Edelman? To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia składał on bukiet z tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast.
Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2021, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem projektu jest uczczenie 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przez cały tydzień uczniowie, pod przewodnictwem nauczycieli historii, będą poznawać tragiczne losy powstania w getcie warszawskim.